BestOldGames.net » Akčné hry [T] » Tyrian 2000

Tyrian 2000

Tyrian 2000 screenshot

Tyrian 2000 - screenshot 1Tyrian 2000 - screenshot 1Tyrian 2000 - screenshot 1Tyrian 2000 - screenshot 1Tyrian 2000 - screenshot 1

Info k hre
Typ hry:Akčná hra
Velkosť:4.8MB
Výrobca:XSIV Games
Rok vydania:1999
Počet stiahnutí:7499×
BOG hodnotenie:88 %
Na hranie starých hier použite DOSBox
Extra Cheaty Návod
Diskusia Diskusia k hre
Ohodnoďte túto hru:
 

Ďalšia "epická" hra od Eclipse Productions a Epic Megagames nadchne hráčov už prvým dojmom. Hráte za pilota vesmírnej lode z planéty Tyrian, ktorú musíte chrániť pred inváziou zo zvyšnej časti vesmíru. Vydávate sa na iné planéty, asteroidy, aj do otvoreného priestoru a bojujete s flotilami nepriateľov.

Princíp

Princípom hry je prejsť cez množstvo levelov, v ktorých riadite svoju vesmírnu loď a jednoducho strieľate do protivníkov, ktorí sa na vás roja spredu aj zozadu, vylepšujete si zbrane, štíty, generátory energie, aj samotnú loď. Hra na pricíp Raptora, jednoduchá a hrateľná. Občas natrafíte na oranžovú blikajúcu guľu: Secret level! Yes! V secret leveloch môžete naraziť na rôzne "haluze", ako napríklad zbraň HotDog. Strieľate po nepriateľoch párky v rožku. Alebo banány. Vtipný koncept vložený do serióznej (!) hry.

Ovládanie

Hra ponúka kampaň pre jedného hráča, ale aj hot-seat pre dvoch hráčov. Zaujímavosťou multi hrania je hlavne schopnosť "skombinovať" vaše lode do jedného veľkého korábu, ktorý má silnejší ničivý potenciál. Pre hru multiplayera je potrebný buď joystick + myš, alebo myš + klávesnica. Hra na klávesnici je však dosť obmedzená, pohyb lode je pomocou šípok veľmi pomalý. Preto odporúčam hrať hlavne myšou, poprípade pre fajnšmekrov joystickom. Pri hre myšou je ovládanie až smiešne ľahké, strieľanie ľavým, špeciálne zbrane pravým tlačidlom a zopár bonusov pomocou ctrl alebo alt.

Grafika

Na hru z roku '99 je naozaj pekne vypracovaná a pôsobí 3D efektom, výrobcovia si dali očividne záležať. Farby a jas sú nastaviteľné, čo je príjemným prekvapením pre ľudí, ktorí majú radšej svetlejšie alebo tmavšie monitory. Napriek tomu, že na obrazovke vám bude všetko lietať a vybuchovať, nič nepôsobí extrémne rušivo pre oči, je to naozaj plynulé a pekne spracované.

Zvuk

Čo sa týka spracovania zvuku a SFX, hudba je dosť chytľavá a jednoducho komponovaná. Ak hráte celý deň, pripravte sa, že vám začne trocha liezť na nervy. SFX sú jednoduché, výbuchy majú len zopár obmien, avšak každá zbraň je ozvučená inak, čo tvorí pekné obmeny v efektoch. Keď však zistíte, že Laser je najlepšia zbraň v hre, po zvyšok hry budete už len počúvať vysoký tón BzZzZzZ!

UI

User interface je veľmi pochopiteľný a jednoducho čitateľný, obchod (depo, hangár) je jednoduchý a prehľadný. Kupovať sa dajú nové lode (jééj, Carrot Ship!), predné zbrane, zadné zbrane, a nezávislé bočné zbrane. Štít je tiež neodmysliteľnou časťou. Nič z tohoto by však nefungovalo, keby ste nemali kúpený dobrý elektrický generátor. Každá zbraň sa dá asi 10x vylepšiť, čím hra zabezpečuje progres počas celej kampane. Divné je však, že ceny zbraní nie sú práve objektívne nastavené. Najdrahšie zbrane som ja nikdy nepoužíval, boli nanič. Tie najlepšie musíte nájsť v obchode sami a všetky vyskúšať. Peknou vecou ale je, že loď v depe sa mení podľa toho, aký setup máte práve nastavený.

Hrateľnosť

Táto hra je super odreagovanie, treba pozornosť a rýchlosť rúk. Ale keď raz prídete na princíp čistenia levelov, stane sa hra trocha nudnou, pretože v každom leveli pôjde o to isté, a dejovosť tiež nečakajte. Jediný dej je zabezpečený Data kockami, ktoré občas nájdete a môžete si v depe prečítať, čo sa práve deje. Ak sa vám nechce, tak len šup-šup vyčistiť ďalšiu planétu. Občas nejaký ten Boss, ktorý nikdy nie je extrémne silný, ak viete, ako naňho. Každý level sa dá reštartovať, takže problém "Mission Failed" tu často nenastane.

Plusy

+ Pekná grafika
+ Jednoduché ovládanie
+ Zábava pri hľadaní rôznych tajných miest a zbraní
+ Mrkva

Mínusy

- Prejdete to za jeden deň
- Po čase sa dostaví monotónnosť
- Zvuk je trocha primitívny

Suma Sumárum

Určite si Tyriana zahrajte, stojí za to. Nainštalujete, prejdete, odinštalujete. Mentálne vás nepoznačí, ani vám neublíži, ale určite sa zabavíte. A o to v hrách ide.