BestOldGames.net » Akčné hry [M] » Mortal Kombat

Mortal Kombat

Mortal Kombat screenshot

Mortal Kombat - screenshot 1Mortal Kombat - screenshot 1Mortal Kombat - screenshot 1Mortal Kombat - screenshot 1Mortal Kombat - screenshot 1

Info k hre
Typ hry:Akčná hra
Velkosť:5.1MB
Výrobca:Midway Games
Rok vydania:1992
Počet stiahnutí:23533×
BOG hodnotenie:88 %
Na hranie starých hier použite DOSBox
Extra Cheaty Návod
Diskusia Diskusia k hre
Ohodnoďte túto hru:
 
Hned úvodem by bylo dobré zmínit to nejdůležitější: tahle hra je především o krvi. Ještě než soupeře dostanete k zemi vyletí z něj něco okolo 10 litrů a to ještě nepočítám legrácky, které můžete svému protivníkovi provést na konci zápasu... tedy pokud pohled na krev těžko snášíte, nebo se vám z ní dělá dokonce nevolno, je dobré si Mortal Kombat (MK) držet daleko od těla, budete tak ušetřeni kolapsu a pozvraceného stolu.

No a ti zbývající mohou číst dále, také jste zvědaví, co že to pro nás Midway pěkného přichystal? Inu přátelé čistou bojovku, se vším všudy co k ní patří. To znamená několiko soupeřů, kteří vládnou rozličnými hmaty, chvaty a spec. údery, plus extra tvrďáka na konci, to vše jemně okořeněno několika rozházenými údy a především celá tahle lahůdka je pěkně zalita barelem s krví.

Dá se říci, že tímto by se dala celá recenze de facto uzavřít, ale to bych nebyl já, aby jsem se alespoň ve zkratce s vámi nepodělil o herní zážitek z této dnes již kultovní mlátičky. Asi nejvýživnější na MK je ovládání hry samotné. Typů úderů je poměrně mnoho a je pochopitelné, že každý z nich má extra klávesu. Pokud si navíc chcete ještě toto klání zkrášlit nějakým tím kouzlem, speciálním úderem, event. celý boj ukončit tzv. Fatality, máte co dělat, abyste svými prstíky celou situaci zvládli. Jako dobrý trénink pro tuto potřebu může posloužit hra na klavír, nebo na harfu, v případě, že jste měli ruce proklatě blízko cirkulárky a dva nebo více prstů vám chybí, jste v kélu.

Teď jsem si vzpomněl, že jsem zmínil termín Fatality a vy možná ani nevíte co to vlastně je, to bych tomu dal, připravit vás o to nejlepší. Ono se to má takhle: soupeř už má dost a z posledních sil se sotva drží na nohou, když v tom se objeví nápis "Finish him (her)" a vy s pomocí šílené kombinace kláves mu pak můžete třeba vyrvat srdce z těla, urvat hlavu i s páteří, nebo ho spálit na uhel. Vše záleží na postavě, kterou ovládáte a na šikovnosti vašich rukou, ale počítejte s tím, že to samé vám může ke vší nelibosti provést i soupeř a pokud je jím počítač má tu velkou výhodu, že na rozdíl od vás k provedení Fatality žádný prstoklad nacvičovat nemusí.

Obtížnost hry samotné je volitelná, celkově lze konstatovat, že MK sice dá zabrat, ale pokud se naučíte ovládání a přečtete počítačem řízené útoky nepřátel, nemá prakticky žádnou šanci a hru na 99% dohrajete při prvním pokusu, trochu oživení může přinést hra ve dvou, ale po chvíli zjistíte, že to také není nic extra (asi jsem zmlsaný FX-Fighterem). To samozřejmě vede velice rychle k jednotvárnosti a dosti možná časem MK na dlouhou dobu zase odložíte zpět do prachu minulosti. Na druhou stranu než se do tohoto stádia dostanete, tak se určitě dobře pobavíte, poněvadž MK dokáže být poměrně návykový a kolikrát jsem se svého času přistihl, jak si pro sebe huhlám větičky typu "Goro ty -cenzored- ty potáhneš do -cenzored-, jinak nejdu spát, rozumíš?!" Většinou bohužel nerozuměl a tak nezbývalo než spánkový deficit srovnávat ve škole, což se však kupodivu nelíbilo pedagogickému sboru a potažmo rodičům... no zkrátka hráč to nemá nikdy lehké.

Jak to shrnout? Dlouho, ale opravdu dlouho se na podobnou hru čekalo. Street Fighter 2 byl už ohraný jak pouťová písnička a na obzoru ani mrak. Mortal udělal pořádný rozruch a hráči to dokázali náležitě ocenit, pach krve byl cítit nejen z PC, ale také z AMIGY, domácích konzolí a bůh ví, na jaké vší havěti se tohle ještě hrálo. Faktem zůstává, že důvod je zcela zřejmý - Mortal Kombat za to opravdu stojí.