BestOldGames.net » Arkády [C] » Commander Keen

Commander Keen

Commander Keen screenshot

Commander Keen - screenshot 1Commander Keen - screenshot 1Commander Keen - screenshot 1Commander Keen - screenshot 1Commander Keen - screenshot 1

Info k hre
Typ hry:Arkáda
Velkosť:161kB
Výrobca:ID Software
Rok vydania:1990
Počet stiahnutí:13945×
BOG hodnotenie:79 %
Na hranie starých hier použite DOSBox
Extra Cheaty Návod
Diskusia Diskusia k hre
Ohodnoďte túto hru:
 
Keen je normálni malý kluk. Žije s rodičmi v rodinném domku, ve volném čase čte hodně komiksů a v chajdě za domem má kozmickou raketu. No dobrá, je možná trochu bystřejší (v angličtině keen). Jednoho dne se mu stane nemilá věc. Hnusní zelení ufoni připravují útok s cílem ovládnout Zemi a jejich strategické plánovácí centrum vyhodnotí, že aby bylo obsazení úspěšné, je třeba eliminovat největší potencionálni hrozbu. Ne atomové zbraně. Keena. Tak milého Keena unesou a vysadí na planetě. Ještě pro jistotu rozhází všechny potřebné součástky z jeho rakety (topinkovačxxx) po povrchu planety. Jenže Keen se naštve a je rozhodnut ukázat jím zač je toho loket. A v tomhle okamžiku se Keenem stávate vy.

Technická stránka: Grafika je možná na svůj rok průměrná, pro účely arkády však bohatě stačí. Ovládání je v pohodě, přiměřeně náročné, ale ne natolik, aby se vám z něho zauzlili prsty. Hudbu raději vypněte, zvuky jsou však v rámci normy.

K věci: Commander Keen zaujal hráče ani ne tak precizním provedením, jako svou návykovostí. Ano, je to ten stav, kdy si v 22:22 řeknete: "Ještě jednen level a půjdu spát." a v 0:54 vám unavené očí zabloudí opět k hodinám. Keen jednička je docela malá, projít ji lze za pár desítek minut, nastíňuje však další, daleko delší a taky lepší pokračování a svou nenáročností spíše zasvětí hráče do hry. Překážek i příšer je síce málo druhů, co však musím autorům připsat k dobru je na svou dobu skvělý dizajn levelů. Od krátkych a nenáročných úrovní obtížnost stoupá, takže Keen patří k hrám, o kterých se děti ve škole baví a navzájem se překonávají, kdo přešel jaký level jako nejrychlejší a kdo to vyhrá první. Ke kladům rozhodně musím přičíst to, že se hra nedá ukládat v průběhu misí, jenom mezi nima. Keen je kromě klasického nožního hopsání vybaven ještě pogo tyčí (pro neznalé – tyč s pružinou a dvěma stoupatkama na spodku – postavíte se a hopsáte), která je však náročnější na ovládaní, a taky blasterem pro likvidaci nepohodlných monster. Když Keen sesbíra všetky své součástky od k uzoufání neschopných emzáků a vrací se domů, zjistí, že na orbitě Země kotví emzácka mateřská loď a invaze začíná... Nezbývá mu tedy nic jiné, než vzít pogo tyč a osud lidstva do vlastních rukou... Nashledanou u Commander Keen II.

Plusy:
 + návykovost
 + ovládání

Mínusy:
 − délka
 − hudba

Extra:
[C]+[T]+[mezerník] - věci
[G]+[O]+[D] - nesmrtelnost
[Shift]+[Tab] - konec levelu