BestOldGames.net » Stratégie [C] » Civilization 2

Civilization 2

Civilization 2 screenshot

Civilization 2 - screenshot 1Civilization 2 - screenshot 1Civilization 2 - screenshot 1Civilization 2 - screenshot 1Civilization 2 - screenshot 1

Info k hre
Typ hry:Stratégia
Velkosť:19.9MB
Výrobca:MicroProse Soft., Inc.
Rok vydania:1996
Počet stiahnutí:79692×
BOG hodnotenie:89 %
Na hranie starých hier použite DOSBox
Extra Cheaty Návod
Diskusia Diskusia k hre
Ohodnoďte túto hru:
 
Po legendární Civilization muselo samozřejmě přijít pokračování, a jak jinak, Civilizace číslo dvě se ozvala...

Nejdříve pro ty, co neznají první díl. Jde o tahovou strategii, hrací plocha je rozdělená na čtverečky a po těch se pohybují jednotky. Začínáte jako osadník a po založení prvního města musíte vytvořit silnou říši a následně dobýt svět. Můžete zvolit i humánní cestu a vítězství se dobrat cestou do postavením kosmické lodi. Tolik o prvním dílu. Pro další informace můžete navštívit recenzi prvního dílu či celý web.

Ve druhém dílu jde o stejnou zápletku, opět máte dobýt celou planetu. Ohledně ovládání hry došlo samozřejmě k pár změnám. Prvním rozdílem je, že hra je v designu windows. Komentovat tuto změnu asi nemá cenu, ale je to velmi překvapivé. Člověk má spíše zdání spouštění programu než pokračování legendy. Stejně tak výborná úvodní animace z prvního dílu nemá pokračování. Bohužel. Celkové grafické provedení je výrazně zlepšené a celkově lze říci že o mnoho lépe už to při stejném principu hry provést nejde (bez zhoršení ovladatelnosti).

Vlastní ovládání vojsk se téměř nezměnilo. Klasické čtverečky (klasický čtverečkovaný papír) z prvního dílu se změnily na kosočtverečky a po ploše se tak dá mnohem lépe pohybovat. Jinak používání starých zkratek, jako například goto, se naštěstí nezměnilo, není co zlepšovat. Stejně tak manipulace s městy a další ovládání se téměř nezměnilo.

Zatím došlo tedy pouze k zlepšení grafiky a ke kosmetickým změnám, co je tedy vlastně nového? Hlavně možnost hrát kampaně. A to nejen předdefinované, ale můžete si i vytvořit vlastní, ale o tom až dále. Jako standard je kampaň 2. světová válka a Řím. Na internetu je obrovské množství dalších, více či méně hratelných, kampaní. Proč hratelných? Vzhledem k tomu že kampaň vás posune v čase do již rozehrané hry, kde jsou strany poměrně rovnoměrně rozložené.... výsledkem je poměrně dlouhá zákopová válka. S kampaněmi se táhnou nové mapy, Evropa, Středomoří, Indie... Válčit můžete tedy téměř kdekoliv.

Samozřejmě jsou zde i nové jednotky, nejvíce snahy programátorů směřovalo do novověku takže můžete kromě starých atomových bomb používat řízené rakety, létat vrtulníky a používat výsadková komanda. Vše opět precizně zpracováno v civilopedii. Nových jednotek je tedy požehnaně.

Ministerstvo zahraničí se ovšem o vytvoření nové verze nedoslechlo, takže systém politiky zhůstává pořád velmi podobný. Trochu se jednání ovšem posunulo směrem k Master of Orion, takže máte i indikováno jak si stojíte v hodnocení té které civilizace. Ale v předdefinovaných kampaních nastávají situace kdy se Hitler spojí s Churchilem a podobně.

A celkově? Jediná výhoda designu windows je, že pro zmenšení hry stačí klasicky stisknout tlačítko v pravém horním rohu. Grafické změny jsou dostatečné, ale celkový dojem ze hry j smíšený. Přestože navázat na legendu je velmi obtížné, jevý se mi tato hra lehce nedodělaná, pouhých pár animací navíc by dojem výrazně zlepšilo. Přesto musím tuto hru doporučit všemi... moment... pěti, ano pěti prsty na každé končetině, určitě nebudete litovat...